close
متخصص ارتودنسی
« نورعلي » مردي که امام «ره» شفيعش شد
آخرین مطالب

« نورعلي » مردي که امام «ره» شفيعش شد

« نورعلي » مردي که امام «ره» شفيعش شد

شهيد والامقام سردارنورعلي شوشتري در خانواده‌اي مذهبي و كشاورز در سال 1327 در روستاي ينگجه بخش سرولايت نيشابور به دنيا آمدو پيش از انقلاب اسلامي ايران با مقام معظم رهبري در مشهد مقدس  در ارتباط بود و پس از انقلاب به عضويت سپاه پاسداران انقلاب اسلامي نيشابور درآمد.

"در اين دنيا که نمي توانم کاري بکنم. اگر آبرويي داشته باشم در آن دنيا قطعاً شما را شفاعت خواهم کرد."

حضرت امام خميني (ره)

حضرت امام خامنه اي «مدظله العالي » درديدار با خانواده شهيد شوشتري فرمودند: «بعد از جنگ خيلي‌ها به حاشيه رفتند، اما شهيد شوشتري همچنان ماندند.» ايشان عكسي از شهيد را در دستشان گرفتند، مربوط به دوراني بود كه از دست حضرت آقا درجه گرفته و پيشاني شهيد را بوسيده بودندو حضرت آقا فرمودند؛ «فكر نكنيد محاسن سفيد پدرتان از سن و سال ايشان است، محاسن ايشان در اين اواخر سفيد شده است، وقتي مستضعفين را مي‌ديدند، وقتي مشكلات را مي‌ديدند.»

26مهر ماه 1388 تاريخي است كه هيچ گاه از حافظه ملت ايران و به خصوص مردم سيستان و بلوچستان پاك نخواهد شد. روزي كه وحدت شيعه و سني با شهادت معنا مي‌گيرد، همان روز كه خون پاك سرداران بزرگي چون شوشتري‌ها و محمدزاده‌ها در كنار خون بيش از 42 نفر از شيوخ اهل سنت و مولوي‌هاي بلوچ در شهر سرباز به ثمر مي‌نشيند و درخت يكپارچگي و وحدت انقلاب از قطره قطره خون شهداي بي‌گناه سرزمين‌مان جان مي‌گيرد.

شايد يكي از بزرگ‌ترين جنايات تروريستي عبدالمالك ريگي شهادت شهيد نورعلي شوشتري جانشين فرمانده نيروي زميني سپاه بود. اما شهادت اين سردار رشيد اسلام بار ديگر مهر تائيدي شد بر تأثيرات فرهنگي و امنيتي كه شوشتري در مدت حضورش در سيستان و بلوچستان براي مردم اين منطقه انجام داد. او كه در بين همرزمانش گفته بود: «آرزو دارم در ميدان جنگ باشم و به شهادت برسم و جسم ناقابلم در راه خدا تكه تكه شود.» شايد نيمه پررنگ زندگي سردار بخش نظامي آن باشد، اما همين بخش هم با همت و مجاهدت همراه است كه به حد و اندازه «مسيح بلوچستان » نامورشده است.

شهيد والامقام سردارنورعلي شوشتري در خانواده‌اي مذهبي و كشاورز در سال 1327 در روستاي ينگجه بخش سرولايت نيشابور به دنيا آمدو پيش از انقلاب اسلامي ايران با مقام معظم رهبري در مشهد مقدس  در ارتباط بود و پس از انقلاب به عضويت سپاه پاسداران انقلاب اسلامي نيشابور درآمد.

سردار شوشتري که افتخار همرزمي شهيدان بزرگواري همچون شهيد باکري و شهيد برونسي را در کارنامه زرين خود دارد در اکثر عمليات‌ها با مسئوليت هاي مختلف به ويژه فرماندهي محورهاي عملياتي حضوري فعال داشت که هفت بار جراحت شديد و تحمل رنج و درد ناشي از آن ماحصل اين حضور فعال و مخلصانه بود و بدين ترتيب افتخار جانبازي را چون برگ زرين ديگري براي کتاب زندگي سراسر مجاهدت او به ارمغان آورد.

شهيد شوشتري، انسان بزرگي بود که در اثر بزرگي و عظمت انقلاب، پيدا و کشف شد و مي‌توان گفت، انقلاب، شهيد شوشتري را کشف کرد و به همين دليل بود که از روزهاي اول انقلاب و در حوادث پس از پيروزي انقلاب، ايشان يک رزمنده عاشق و فدايي بود که در خط اول انقلاب حاضر مي‌شد ودر عمليات طريق القدس ايشان به عنوان فرمانده گردان از تيپ 25 کربلا، ظاهر شد.

در رخدادهاي کردستان (سال‌هاي 58 و 59) و در غايله گنبد کاووس در سال‌هاي (58 و 59) ايشان رزمنده‌اي بود که کيلومترها از خانه خود مهاجرت کرده و در خط مقدم انقلاب حاضر مي‌شد و از انقلاب و تماميت ارضي کشورش دفاع مي‌کرد و در حقيقت اوج بزرگي آقاي شوشتري، در دفاع مقدس پيدا شد.

وي همين نقش را در عمليات‌هاي «فتح‌المبين» و «بيت‌المقدس» نيز داشت تا اينکه در عمليات والفجر مقدماتي چون در استان خراسان، فرماندهان و رزمندگان زيادي بودند، ايشان را مسئول  كردندکه برويد و يک لشکر عظيمي از استان خراسان درست بکنيد، اين استان شايستگي تشکيل يک لشکر را داردوسردار قاليباف و سردارقاآني تيمي بود که انتخاب شدند و لشکر 5 نصر با کمک ايشان شكل گرفت و در عمليات والفجر 1 و 2 و 3 شرکت کردندوشهيد شوشتري به عنوان فرمانده تيپ موسي‌بن‌جعفر پيشنهاد شد و از فرماندهي گردان، به فرماندهي تيپ ارتقاء يافت.

در عمليات والفجر 3 که در مهران انجام شد جنگ بسيار سختي براي آزادسازي مهران صورت گرفت و جنگ سرنيزه و تن به تن شهيد شوشتري با سرهنگ جاسم (پسر خاله صدام) صورت گرفت و با کشته شدن سرهنگ جاسم، اين تپه نيز آزاد شد و عمليات مهران، با موفقيت به پايان رسيد.

به کمک ايشان، قرارگاه شهيد داودآبادي ايجاد شد و عمليات‌هايي که در شمال غرب از ماموت گرفته تا والفجر 10 اجرا شد، عملا با فرماندهي شهيدشوشتري  همراه بود.

با وقوع عمليات مرصاد وي به توصيه مقام معظم رهبري مسئوليت اين عمليات غرور آفرين را بر عهده گرفت و به نقل از شهيد صياد شيرازي فرماندهي خوبي از خود به نمايش گذاشت تا جايي که در تماس مرحوم حاج سيد احمد خميني با وي و ابلاغ گزارش پيشرفت عمليات توسط آن مرحوم به امام خميني (ره)، حضرت امام خطاب به سردار شوشتري مي فرمايند: "در اين دنيا که نمي توانم کاري بکنم. اگر آبرويي داشته باشم در آن دنيا قطعاً شما را شفاعت خواهم کرد."

فرماندهي لشگر5 قرارگاه نجف، قرارگاه حمزه و جانشيني فرمانده نيروي زميني سپاه بخشي از مسئوليت هاي اين فرمانده بزرگ و شهيد والا مقام است. وي از اول فروردين 88 نيز با حفظ سمت، فرماندهي قرارگاه قدس زاهدان را عهده دار شد و موفق گرديد با تلاشي پيگير و مجاهدتي خستگي ناپذير ايجاد اتحاد بين طوايف شيعه و سني را در اين استان به افتخارات خود بيفزايد.

سردار شهيد نورعلي شوشتري که سال هاي متمادي منصب خادمي افتخاري بارگاه ملکوتي امام رضا را نيز عهده دار بود بارها در جمع همرزمانش گفته بود: آرزو دارم در ميدان جنگ باشم و به شهادت برسم و جسم ناقابلم در راه خدا تکه تکه شود.

شهيد شوشتري بسيار خونسرد، آرام و با وقار بود. در عين حال، بسيار هوشيار، زيرک و باهوش بود و مي‌دانست که چه مي‌کند و از ترفندهاي مقابلش معمولا آگاه بود. آرامش و خونسردي، از مهمترين ويژگي‌هايي است که يک فرمانده در حوادث سخت جنگ، بايد داشته باشد تا از سختي‌ها گذر کند. اگر فرمانده بلرزد، همه نيروهاي تابع او، دچار دلسردي و نااميدي خواهند شد.

او فرد بسيار صبوري بود به عبارتي، صبر در برابر او، زانو مي‌زد، ايشان تحمل بالايي داشت و شايد او بسياري از دغدغه‌هاي خودش را در چاه دل خويش مي‌ريخت و هيچ ‌کس جز خود و خداي او، از اين امور آگاهي نداشت.

سردارنورعلي شوشتري جانشين فرمانده نيروي زميني سپاه پاسداران انقلاب اسلامي و فرمانده قرارگاه قدس که در تدارک برگزاري همايش وحدت سران طوايف در استان سيستان و بلوچستان بود صبح روز يک شنبه 26مهر1388 در اقدامي تروريستي در شهر سرباز به فيض شهادت نائل آمد و شهادت وي باعث شد غده چركين بزرگ‌ترين جاني تروريست منطقه عبدالمالك ريگي نيزريشه كن شود  .

بخشي از وصيت‌نامه شهيد شوشتري:

ديروز از هرچه بود گذشتيم- امروز از هرچه بوديم گذشتيم. آنجا پشت خاکريز بوديم و اينجا در پناه ميز. ديروز دنبال گمنامي بوديم و امروز مواظبيم ناممان گم نشود. جبهه بوي ايمان مي‌داد و اينجا ايمانمان بو مي‌دهد. آنجا بر درب اتاقمان مي‌نوشتيم ياحسين فرماندهي از آن توست؛ الان مي‌نويسيم بدون هماهنگي وارد نشويد. الهي نصيرمان باش تا بصيرگرديم، بصيرمان کن تا از مسير برنگرديم. آزادمان کن تا اسير نگرديم.

اميدواريم که ملت ايران و جوانان عزيز، اين راه را زنده نگه دارندو حقيقتا براي اين انقلاب و کشور، زحمات بسياري به دست انسان‌هاي بزرگ کشيده شده است و بايد همه ما اين فداکاري‌ها را ادامه دهيم و بايد قدر گذشته‌ها را بدانيم و راه امام »ره» و شهداي والامقام را ادامه دهيم .« بعون اله وفضله »

سید باقر میر علمدار

ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی

لینک ها

 

           عرش نیوز                           

    

عطارنیوز          نی نیوز

  

پانا - خراسان رضوی        پایگاه خبری شهرستان نیشابور و فیروزه

 

 

 

 

 

اخبار شهر ها از خبرگزاری روزنه

مناسبت ها و تبلیغات

شهادت دکتر علی شریعتی بر همگان تسلیت عرض می نماییم        ماه رمضان مبارک باد  

 

 

         

  

شهادت دکتر مصطفی چمران را بر همگان تسلیت عرض می نماییم          روز بسیج اساتید