به گزارش خبرنگار نیشابور نیوز

حجت‌الاسلام علی عسکری معاون پارلمانی دانشگاه آزاد اسلامی درآیین افتتاحیه سومین مسابقات کشوری رباتیک خیام دانشگاه آزاد اسلامی واحد نیشابور اظهار کرد: این دانشگاه شجره طیبه امام (ره) است که امروز به بزرگ‌ترین دانشگاه حضوری جهان تبدیل‌شده است.

وی گفت: رشد این دانشگاه به اعتماد رهبر و مردم و سرمایه آن‌ها بوده است و این دانشگاه حقیقتاً مردم بنیاد است و از صفر تا صد آن متعلق به خود مردم است و هیچ‌کس در این دانشگاه سهمی ندارد.

حجت‌الاسلام عسکری خاطرنشان کرد: از ده میلیون فارغ‌التحصیل بعد از انقلاب حدود پنج میلیون نفر از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شده‌اند و در حال حاضر حدود ۷۰ هزار هیئت‌علمی و بیش از یک‌میلیون و ۷۰۰ هزار دانشجو دارد.

وی ادامه داد: دانشگاه آزاد اسلامی‌توانسته است اثرگذاری خود را در مسائل علمی و فرهنگی در همه نظام ایجاد نماید و امروز نیز در حوزه‌های اجتماعی و سیاسی اثرگذاری خود را گذاشته است.

معاون پارلمانی دانشگاه آزاد اسلامی یادآورشد: عدالت آموزشی اولویت این دانشگاه است و امروز آموزش برای آموزش در این دانشگاه جایی ندارد و پژوهش‌های اثربخش علمی موردحمایت و خواسته ما است و سعی می کنیم خود را به زودی در بین دانشگاه های نسل سوم و جهانی معرفی نماییم.

وی تصریح کرد: توجه به مراکز دانش بنیان و مراکز رشد را از اهمیت ویژه ای دارد که این واحد دانشگاهی اولین مرکز رشد، فناوری نرم، مجازی، فکری و هوشمند را راه اندازی کرده است.

فرماندار ویژه شهرستان نیشابور نیز گفت: نیشابور پیشتاز در علم بوده است و در حال حاضر نیز یکی از شهرهای غنی علمی کشور می‌باشد.

غلامحسین مظفری خاطرنشان کرد: ویژگی‌های شهر نیشابور باعث شده است که در جهان به‌عنوان شهری علمی و فرهنگی معروف شود.

وی تصریح کرد: شیب علمی بسیار خوبی در شهرستان به محوریت دانشگاه آزاد اسلامی واحد نیشابور ایجادشده است که مجموعه مدیریت شهری از این دانشگاه قدردانی می‌نماید.

مظفری افزود: طی دو دوره گذشته جوانان بسیار مستعدی از این مسابقات ظهوری پیداکرده‌اند که باعث خوشحالی ماست.

فرماندار نیشابور گفت: افرادی که در این مسابقات حضور پیدا می‌کنند آینده بسیار خوبی دارند و از دانشگاه آزاد اسلامی واحد نیشابور به دلیل کمک به رشد علمی کشور بسیار تشکر می‌نماییم.

دکتر جعفر سعیدی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد نیشابور گفت: با توجه به استفاده‌هایی که از ربات در جهان می‌شود، اعتقادداریم که استفاده از ربات یک ضرورت برای آیندگان است.

وی خاطرنشان کرد: صنعت رباتیک یکی از ۱۰ صنعت برتر جهان خواهد بود.

وی تصریح کرد: روبات‌ها منحصراً در مصارف صنعتی نخواهند بود و به‌زودی در زندگی مردم حضور چشمگیری خواهند داشت.

دکتر سعیدی با اشاره به اهمیت این رشته بیان کرد: دانش استفاده از ربات‌ها یک نیاز استراتژیک است و تضمین‌کننده موفقیت آینده.

وی گفت: وجود نیروی انسانی متخصص در ایران قطعاً پایه رشد در کشور در این صنعت خواهد بود.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد نیشابور خاطرنشان کرد: امیدواریم به‌زودی اقتصاد وابسته به فروش تکنولوژی را در ایران ایجاد نماییم.

در ادامه این برنامه مشاور معاون اقتصادی وزیر کار و امور اجتماعی نیز گفت: دانشگاه آزاد اسلامی قطب علمی کشور شده است و برگزاری این مسابقات، این دانشگاه را به سمت جهانی‌شدن پیش می‌برد.

دکتر حسین وظیفه دوست ادامه داد: این دانشگاه فرایندی ایجاد کرده است که حتماً به سمت حرفه‌ای شدن حرکت می‌کند.

در ادامه قائم‌مقام برگزاری مسابقات گفت: نیشابور شهر فیروزه‌ای جهان، فشرده ایران بزرگ است و این شهر گنجینه علم و عرفان بوده است.

دکتر علی‌رضا مهرآذین تصریح کرد: مسابقات کشوری رباتیک که به نام دانشمند جهان اسلام خیام نیشابوری نام‌گذاری شده است امیدواریم بتواند شکوه گذشته نیشابور را ایجاد نماید.

وی تصریح کرد: این مسابقات جزء سه مسابقات برتر و تصویب‌شده دانشگاه آزاد اسلامی است.

معاون پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد نیشابور گفت: در دوره اول این مسابقات تعداد ۱۲۰ تیم و در دوره دوم نیز تعداد ۲۵۰ تیم با حدود ۵۰۰ شرکت‌کننده در این مسابقات حضور یافته بودند که امسال نیز با ۱۴۸ تیم و ۶۵۰ شرکت‌کننده دور سوم این مسابقات شرکت کرده‌اند.

وی افزود: این مسابقات در هفت لیگ برگزار خواهد شد که در دور سوم در لیگ ربات‌های نمایشی ۱۵ تیم، ربات‌های جنگجوی سبک ۳۲ تیم؛ جنگجوی سنگین نه تیم، مین‌یاب خودکار ۱۲ تیم، عمود پرواز۱۴ تیم، امدادگر چهار تیم و تعقیب خط با ۶۰ تیم برگزار خواهد شد.

دکترمهرآذین بیان کرد: هدف از این مسابقات شناسایی استعدادها و ایجاد ارتباط و تبادل‌نظر و تجربیات و حرکت به سمت تجاری و صنعتی کردن این ربات‌ها است.

همچنین حجت‌الاسلام سید علی حسینی، مدیرکل مقررات و امور مجلس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: درزمانی که در جهان حاکمیت ضد علمی وجود داشت، نیشابور مرکز علمی جهان بود.