close
متخصص ارتودنسی
امام جمعه شهر خرو:تنها راه حل موضوع انتقال هرچه سریعتر کارخانه است
آخرین مطالب

امام جمعه شهر خرو:تنها راه حل موضوع انتقال هرچه سریعتر کارخانه است

امام جمعه شهر خرو:تنها راه حل موضوع انتقال هرچه سریعتر کارخانه است

چند سالی است که کارخانه ضامن پاژ که تولید کارتن می‌کند،باعث ایجاد بوی نامطبوع و تعفنی در منطقه شهر خرو،شهرک امام و ساحل برج شده است که اهالی این مناطق را به شدت آزار می‌دهد.

CrThumb.aspx


شهر خرو
به گزارش عطارنیوز،از نظر تقسیمات کشوری شهرخرو، جزء بخش زبرخان شهرستان نیشابور می‌باشد و بعد از نیشابور بزرگترین و پرجمعیت‌ترین نقطة شهری در شهرستان است، شامل چهار محلة بزرگ خروعلیا، خرو سفلی (با بافتی قدیمی، که ساکنان آن از سادات حسینی می‌باشند ) شهرک امام رضا (ع) (با بافت جدید شهری ) و ساحل برج بامردمانی پرتلاش وخستگی ناپذیر ومهمان نواز، که البته به دلیل جمعیت زیاد ومحدودیت زمین، سرریز جمعیت این منطقه به محلة شهرک امام رضا وساحل برج وروستاهای اسد آباد وداس وشهرستانهای دیگر مهاجرت کرده‌اند .در حال حاضر جمعیت این شهر ۱۷۰۰۰ نفر می‌باشد.
که در دوران ۸ ساله دفاع مقدس این مردمان نستوه و خستگی ناپذیر ، عاشقان و پیروان راه امام ۸۴ شهید تقدیم انقلاب اسلامی نمودند. از جمله سردار شهید قدمیاری می‌توان نام برد.
این شهردرطول جغرافیایی ۵۸۱۷ تا۵۹۳۰ ودرعرض جغرافیایی۳۵۴۰ تا ۳۶۳۹ واقع شده‌است. بلندترین نقطة آن ارتفاعات شیرباد درحدود۳۲۰۰ متر دررشته کوه بینالودمی باشد.
به سبب قرار گرفتن و گستردگی بخش هایی از خرو علیا و خرو سفلی بر روی دامنه ی کوه به صورت پلکانی قرار گرفته است که منظره ی پلکانی روستا باعث شده تا به آن لقب ماسوله ی خراسان داده شود. گرچه از ماسوله بسیار بزرگ تر و پر جمعیت تر و پر محصول تر است.
اما چند سالی است که بوی نامطبوعی مردم زحمت‌کش و پرتلاش شهر خرو را آزار می‍‌‌‌‌دهد و زندگی را بر آنان سخت کرده است.
مسئولین مدت زیادی است که به دنبال راهی برای حل این موضوع هستند اما با وجود تلاش‌های صورت گرفته، مردم همچنان از این موضوع رنج می‌برند.
یکی از اهالی شهرک امام رضا(ع) در این خصوص به خبرنگار ما گفت:۴ سالی است که این بوی گند می‌آید و ابوالقاسم پسرم که ۱۸ سال دارد از مشکل ریوی و کم خونی رنج می برد،بوی کارخانه باعث شده است دچار حالت تهوع شود و هرشب این قضیه برای ما اتفاق می‌افتد.
وی ادامه داد:چشمان همه بچه ها قرمز می شود و با شدید شدن بو،سردرد شدید و حالت تهوع برای اهالی ایجاد می‌گردد،این بو از نماز مغرب و عشاء شروع می‌شود و تا اذان صبح ادامه دارد،بیشتر مردم به خاطر این موضوع دچار آسم شده اند و زخم هایی بر روی دماغ‌های آنان ایجاد شده است.
یکی دیگر از اهالی شهرک امام رضا(ع) در همین رابطه،اظهار داشت:مردم به خاطر این بوی بد شب‌ها چادر بر می‌دارند و برای خواب یا به بوستان ملت در نزدیکی قدمگاه می‌روند و یا به باغ‌های خود در خرو پناه می‌برند،البته این موضوع تنها مختص کسانی است که وسیله دارند.
وی ادامه داد:شب‌ها وقتی کولر را روشن می‌کنیم این بوی تعفن وارد خانه می‌شود که قابل تحمل نیست،وقتی هم کولر را خاموش می‌کنی گرما اذیت می‌کند،اگر دقت کرده باشید زمین رها شده در شهرک امام رضا(ع) زیاد است که صاحبان آنها به دلیل همین بوی نامطبوع از ساخت و ساز دست کشیده‌اند و زمین خود را رها کرده اند.
نایب رییس شورای اسلامی شهر خرو در این خصوص به خبرنگار ما گفت: این کارخانه به صورت مشارکتی با سرمایه‌گذارانی از چین احداث شده است که متاسفانه در همان ابتدای احداث آن جانمایی درستی صورت نگرفته است.
محمد حسین قدمیاری ادامه داد:در چند ماه گذشته با پیگیری‌های فراوانی که انجام شد یک شیفت از کارخانه تعطیل شد و حدود ۳۰ تا ۴۰ نفر از نیروهای آن اخراج شدند که اکثر کسانی که اخراج شدند از اهالی خرو بودند و این موضع مورد اعتراض امام جمعه و مسئولین شهر قرار گرفت و نیروها بازگشت داده شدند.
وی خاطرنشان کرد:موضوع را با نمایندگان در میان گذاشتیم و به فرمانداری مراجعه کردیم که دوستان فرمانداری گفتند در شورای تامین بررسی شده است،خدمت خانم ابتکار چندین مرتبه رسیدیم و با ایشان در این رابطه صحبت کردیم،در مدت دو سالی که شورا هستیم بیشتر انرژی خود را صرف این موضع کرده ایم.
وی با بیان اینکه جلسات متعددی با مسئولین کارخانه داشته ایم،ادامه داد:کارشناسانی از دانشگاه علوم پزشکی مشهد و محیط زیست موضوع را بررسی کرده اند و پیگیری‌های متعددی شده است که همه معتقدند این کارخانه باید منتقل شود.
عضو شورای شهر خرو با بیان اینکه ما راضی نیستیم حتی یک نفر کار خود را از دست بدهد،خاطرنشان کرد:دوست داریم این موضوع به صورت مسالمت آمیز حل شود.
وی ادامه داد:خدا شاهد است با چشمان خودم بارها دیده‌ام بچه روی دستان مادرش پس می‌آورده است،بارها شده است مردم جلو ما را گرفته‌اند و می‌گویند شما بی عرضه هستید و ما صبوری کرده‌ایم.
قدمیاری در خصوص نتیجه پیگیری‌ها ادامه داد:خدمت خانم ابتکار که رسیدیم ایشان دستور به قسمت بازرسی برای پیگیری موضوع دادند،بازرسی اعلام کرد ما گروه کارشناسی را به طور نامحسوس اعزام می‌کنیم تا موضوع را بررسی کند که ما هم از این موضوع که گروه کارشناسی آمد یا خیر مطلع نیستیم.
وی با بیان اینکه ما فقط به دنبال حل موضوع و ایجاد آسایش برای مردم هستیم،تصریح کرد:واقعا روی مردم فشار است و ما امید داریم مهندس مظفری این موضوع را جمع بندی کنند.
وی گفت:از مسئولین می‌خواهیم دو، سه شبی مهمان ما در خرو باشند تا درد مردم را حس کنند.
امام جمعه شهر خرو هم در این رابطه به خبرنگار عطارنیوز،گفت:این کارخانه حدود ۴ سالی است که در کنار شهرک مسکونی امام رضا(ع) مستقر شده است و با بوی بدی که ایجاد می‌کند باعث نارضایتی مردم شده است.
حجت الاسلام علی خداپرست با بیان اینکه دو سال است مردم با تجمعات مختلف نارضایتی خود را از این موضع اعلام کرده اند،اظهار داشت:چندین مرتبه از خطبه‌های نماز جمعه موضوع را مطرح کردیم و جلسات متعددی با خانم ابتکار رییس سازمان محیط زیست و دیگر مسئولین داشتیم.
وی با بیان اینکه از شورای تامین استان و شهرستان می‌خواهیم سریعا راه حلی برای این موضوع پیدا کنند،ادامه داد:تمام راه حل‌ها بررسی شده است و ما راه دیگری به جز انتقال این کارخانه به جای دیگر نمی‌بینیم و در عرض یک سال آینده این کارخانه باید به مکان دیگری منتقل شود.
بخشدار بخش زبرخان شهرستان نیشابور هم با بیان اینکه این موضوع،دارای جوانب مختلف است،افزود:شرکت مکلف شده است جلوی بوی نامطلوب را بگیرد و ما به شدت پیگیر موضوع هستیم.
علی شریفان ادامه داد:از حسن تحمل مردم در این خصوص متشکریم و مشکلات آنها را درک می‌کنیم و با تمام تلاش به دنبال حل مشکل هستیم.
رییس اداره محیط زیست شهرستان نیشابور هم در خصوص اقدامات این سازمان اظهار داشت:تیم کارشناسی از دانشگاه فردوسی مشهد به سرپرستی خانم دانش موضوع را بررسی کردند.
وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای حل موضوع اظهار داشت:پوشش حوزچه متعادل ساز،نصب دودکش و اگزوز فن های لازم جهت انجام تهویه و هدایت سیستم بوزدایی در حال انجام است،کاهش قبل توجهی در ذخیره آخال(کاغذ باطله‌ها) به عنوانی که بوی نامطبوعی تولید می‌کرد صورت گرفته است و از هفت هزار تن به سه هزار و پانصد تن کاهش یافته است.
محمد مهدی نوربخش ادامه داد:قرار است برای پیش تصویه سیستم داف جدید بخرند و بخش کارایی سیستم پیش تسویه را بالا ببرند تا آب تمیز تری وارد خط شود و در نتیجه بوی کمتری تولید شود،تغییر جهت دودکش سوله گالندو از دیگر اقدامات انجام شده است.
وی افزود:طراحی یک حوزچه متعادل ساز جدید برای سیستم داف،طراحی سیستم جدید فیلتر پرس که باعث خشک شدن لجن می‌شود که با اجبار محیط زیست شرکت مکلف شد فیلتر جدید بخرند.
نوربخش با بیان اینکه یازده اگزوز در محل نصب است،گفت:قرار است دو اگزوز دیگر نصب شود،همچنین کانال‌های فاضلاب در محوطه کارخانه پوشش داده شوند،همچنین از شرکت خواستیم سیستم پایش لحظه‌ای را نصب کنند که البته هنوز نصب نشده است.
رییس اداره محیط زیست نیشابور تصریح کرد:در تلاشیم تا مشکل حل شود و محیط زیست بازدید‌های متنوعی چه به صورت سرزده و چه با حضور مسئولین از کارخانه داشته است.

ارسال نظر برای این مطلب

خاک بر سرشون ....
فقط بفکر خودشون هستن ....
مردم بیچاره دارن زجر می کشن ...
کارخونه رو باید ببرن بیابون .... نه کنار شهر
خااااااااک برسرشون...
.


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی

لینک ها

 

           عرش نیوز                           

    

عطارنیوز          نی نیوز

  

پانا - خراسان رضوی        پایگاه خبری شهرستان نیشابور و فیروزه

 

 

 

 

 

اخبار شهر ها از خبرگزاری روزنه

مناسبت ها و تبلیغات

شهادت دکتر علی شریعتی بر همگان تسلیت عرض می نماییم        ماه رمضان مبارک باد  

 

 

         

  

شهادت دکتر مصطفی چمران را بر همگان تسلیت عرض می نماییم          روز بسیج اساتید